Szarvasok

Dmvad

Kis-zsibl teleptettk vissza Eurpba, ahol az utols kt jgkorszak kztti idszakban mr lt. A bikk dsze a jellegzetes laptos agancs, az gynevezett "dmlapt". A dmvad skvidki llat tisztsokon, rteken, megmvelt terletekkel hatros lomberdkben rzi jl magt. Rt szn szrzett fehr foltok tarktjk. Gerince mentn stt vonal hzdik. A dmvadak kztt gyakoriak a sznvltozatok, vannak egszen stt vagy fehr pldnyok is. A dmtehn jniusban tarka borjacskkat hoz a vilgra. llatkertben is knnyen szaporodik.


Gmszarvas

Haznk legszebb s legnagyobb patsvadja. Kedvenc tartzkodsi helye a nagy kiterjeds, tisztsokkal tarktott vegyes erd. Ltszksglete a vz s a j "dagonyzhely", ahol kedvre hempereghet a srban, hogy a knz legyektl megszabaduljon. Agancsot csak a bikk viselnek, amelyek februr-mrciusban hullajtjk el fejdszket. j agancsuk augusztusra fejdik ki teljesen. A szaporodsi idszak szeptemberre esik, ekkor van a szarvasbgs idszaka. A bikk hangjukkal jelzik tulajdonjogukat s hvjk ki kzdelemre vetlytrsaikat. A szaporodsi idszak elmltval a bikk kivlnak a csapatbl, s nhnyadmagukkal kborolnak. A csapatot a vezrtehn vezeti. A gmszarvasok kztt nha fehr pldnyok is megjelennek. A vadszbabona azt tartja, hogy az ilyen pldnyok elejtse balszerencst hoz. A rgi npek a fehr szarvast szent llatnak tekintettk. Fehr volt a mondabeli csodaszarvas is, amelyik j hazba vezette a vitzeivel vadszgat Hunort s Magort.


Rnszarvas

A rnszarvasok vagy msik nevkn tarndszarvasok az eurzsiai tundravidk jellegzetes pats llatai. Kitnen alkalmazkodtak a zord klmhoz: szles patjuk egy brred segtsgvel terpeszthet, gy a jeges, havas, mocsaras talajon rendkvl biztosan jrnak. Br nvnyevk, alkalomadtn egy-egy kvr lemminget is elkapnak. Kivlan sznak. Mindkt nem dsan elgaz agancsot visel. Hatalmas, nha tbb szz vagy tbb ezer llatbl ll csordkban llandan a vidk egyik pontjrl a msikra vndorolnak, ahol van mg zuzm s trpe cirbolyafeny. Nyron a knz vrszv sznyogok ell meneklve akr 1000 km-t is megtesznek. Tlen a svlt szaki szl ell a tlevel erdk fi kztt keresnek menedket. A hatalmas, flvad csordkat kvetik az eurpai s zsiai nomd npek, amelyek teljesen a rnszarvasokra vannak utalva: tpllkukat a rnszarvasok hsa s teje szolgltatja, ruhzatukat az llatok vastag prmjbl varrjk, straikat szrtelentett, kiksztett rnszarvasbrbl ksztik; a varrshoz inakat, a ktelekhez nyersbrt, a szerszmksztshez agancsokat s csontokat hasznlnak. A lappok htasllatknt s sznjaik hzsra is hasznljk a rnszarvasokat. A hagyomny szerint a Mikuls sznjt is rnszarvasok hzzk.


Jvorszarvas

Eurzsia s szak-Amerika tlevel erdvezetnek lakja. Legnagyobb az alaszkai jvorszarvas, amelynek slya a 800 kg-ot, testhossza a 3 m-t, vllmagassga a 2,30 m-t is elrheti. A nstnyek nem viselnek agancsot, a hm dsze a hatalmas, nha 20 kg-nl is nehezebb "lapt". A jvorszarvas hossz, lecsng, mozgkony fels ajka kivl fogszerv, ezzel tpi le a fkrl a fiatal hajtsokat. Az ingovnyos, mocsaras erdsgeket kedveli. Patja terpeszthet, gy nem sllyed bele a talajba. Jl szik. A prok sszetartanak. A nstny borjt minden ellensggel szemben elszntan vdelmezi. A jvorszarvasnak az emberen kvl ellensge alig van. Tlen a kihezett farkasfalkk is megtmadjk. Sokat szenved a vrszv rovaroktl, ezek knz cspseitl meneklve nha hatalmas vndorutat tesz meg.

|